12 Aralık
09:00-10:00

Karşılama ve Kayıt

Karşılama ve Kayıt

10:00-11:00
speaker-1

Altan Çetin

speaker-2

Galip Çağ

speaker-3

Zeynep Taşkın

Nurettin Topçu Oturumu

Nurettin Topçuyu Anlamak: İsyan Ahlakı

Göçmen kuş sürüleri göç yolunda V şeklinde hizaya geçer ve bu birlik hareketinden büyük bir ahenk, kuvvetli bir iletişim dili ve süzülüşü kolaylaştıran bir hava girdabı oluştururlar. Sürünün önünde sürüye liderlik eden, hava akımına daha çok maruz kalır ve hızla yorgun düşer. Bu sebeple sürünün daimi bir lideri yoktur, yorulan birey liderliği daha kuvvetli olana bırakır ve bu böyle sürüp gider. Bugünün öncü kuşakları da dünden bugüne, bugünden yarına yaptığımız bu göçte bize mihmandarlık yapacak kişilerdir. Kendi uçuş şemasını çizecek, uhuvvet birliğini sağlayacak ve söylemleri ile bir kültür ahengi kuracaklardır.

11- 12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021'de Gelecek Okumaları Oturumumuzda insanlığın rotasını yeniden çizme idealini ve Geleceğin Bilimi’nin kullanım kılavuzunu yazmak için bize düşen vazifeleri konuşacağız. Detaylı bilgi ve kayıt: gbf.geleceginbilimi.com

11:30-12:30
speaker-1

Abdüssamet Akşit

speaker-2

Erkan Yula

speaker-3

Ayşe Çakır

Doğanın Şifreleri Oturumu

Doğanın Şifreleri İnsanlığın Kodları mıdır? 

 

Doğadaki her canlı bir diğeri ile şifreli bir etkileşime sahipti. Ardıç ağacının meyvesini toprak ile buluşturan tek çiftçi ardıç kuşu, ince uzun gagasıyla boru gövdeli çiçekler ile beslenen ve bu çiçekleri tozlaştırabilen tek ziraat mühendisi sinek kuşuydu… Peki biz doğanın şifrelerinden nasıl ilhamlar aldık? Gökyüzünün uçak mühendisleri kuşlar, sualtı dalgıçları balinalar, toprağın madencileri köstebekler, moda tasarımcısı simetrik örümcekler, elektrik elektronik mühendisi ateş böcekleri, malzeme mühendisi ve mimar arılar… Geleceğin Biliminin dilini kurarken doğa bize cıvıltılarıyla bir şeyler anlatmaya devam edecektir. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 de Doğanın Şifreleri Oturumumuzda geleneksel tıbbın ortaya çıkışını, doğanın bize sunduğu imkanları, doğanın bizimle iletişim şeklini ve Geleceğin Bilimini üretmek için bize sunduğu ilhamları konuşacağız. 

12:30-13:30

Öğlen Yemeği

Öğlen yemeği katılımcılarımız için Medipol Üniversitesi Güney Kampüste olacaktır.

13:30-14:30
speaker-1

Talip Alp

Yitik Miras Özel Oturumu

Talip Alp hocamız 12 Aralıkta Geleceğin Bilimi Forumu Yitik Miras Özel Oturumunda bizlerle…

14:30-15:30
speaker-1

Murat Acar

speaker-2

Büşra Nur Bardakçı

speaker-3

Ömer Kemal Buhari

Şehir Kültürü Oturumu

Bu Şehrin Aklı Nerede? 

 

Cümleler hep ‘bizim zamanımızda’ diye başlardı. ‘Şuralardan at arabası tıkır tıkır gider, buralardan sular şırıl şırıl akar, şu dallarda kuşlar cıvıl cıvıl öter, ıhlamurlar ve güller baharda mis gibi kokardı’… Şehrin aklı mı daha üstündür yoksa insan aklı mı? İnsanoğlu altmış yıllık ömrüne beş duyusundan daha fazla his sığdırır aslında. Öyle ki; bakar ve görür, duyar ve hisseder, dokunur ve rayihasını alır. Şehir yaşamına şahitlik eden her mekan sokaklarıyla, çarşısıyla ve mimarisiyle insanoğlunun tüm duyularını eş zamanlı olarak harekete geçirir ve en nihayetinde insanoğlunun altmış yıllık ölümlü aklı kuş misali bu dünyadan göçüp gittiğinde şehrin aklı miras kalır şehrin hafızasına. 

 

11-12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021 Şehir Kültürü Oturumumuzda bize ait şehir medeniyetimizin değerlerinden ve şehirlerin geçmiş hafızalarından ilham alacağız ve yeni şehirler için yeni bir dil olan dijitalliği konuşacağız. 

16:00-17:00
speaker-1

Cihan Buğdaycı

speaker-2

Lokman Ökten

speaker-3

Sevgi Salman Ünver

Girişimcilik Oturumu

Fikirden Aksiyona Geçmeye Hazır mıyız? 

 

Her şey bir fikir ile başlar. Bugün çalışma masanızın üstündeki her alet, şehrinizde günlük yaşamın sürdürülmesine imkân sunan altyapı, tarladan soframıza gelen her ürünün mekanik ve biyolojik serüveni, bebeklikten yaşlılığa canlı yaşamının bedensel ve ruhsal sağlığını devam ettiren makro ve mikro ürünler… Tüm bunlar ya bir ihtiyaç halinden doğan gereklilik sonucu tasarlanmış ya da bir soruna çözüm olarak üretilmiştir. İnsanlığın kırılma noktası da hep bir fikirle başlamıştır. Ya o fikir bir yankı bulamamış tarih sayfasının satırları arasında silinip gitmiş ya da o fikir uygun bir bilimsel mekan, fikirsel zaman ve inovatif bir insan ile rastlaşmış ve bir çarpışma ile aksiyon almıştır. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 Girişimcilik Oturumumuzda insanlığın fikirden aksiyona geçişindeki yeni söylemleri paylaşıp, üretimdeki yeni bilim dilini tartışacağız. 

X