12 Aralık
10:00-11:00
speaker-1

Erdem Yeşilada

speaker-2

Seyda Ay

Doğanın Şifreleri Oturumu

Doğanın Şifreleri İnsanlığın Kodları mıdır? 

 

Doğadaki her canlı bir diğeri ile şifreli bir etkileşime sahipti. Ardıç ağacının meyvesini toprak ile buluşturan tek çiftçi ardıç kuşu, ince uzun gagasıyla boru gövdeli çiçekler ile beslenen ve bu çiçekleri tozlaştırabilen tek ziraat mühendisi sinek kuşuydu… Peki biz doğanın şifrelerinden nasıl ilhamlar aldık? Gökyüzünün uçak mühendisleri kuşlar, sualtı dalgıçları balinalar, toprağın madencileri köstebekler, moda tasarımcısı simetrik örümcekler, elektrik elektronik mühendisi ateş böcekleri, malzeme mühendisi ve mimar arılar… Geleceğin Biliminin dilini kurarken doğa bize cıvıltılarıyla bir şeyler anlatmaya devam edecektir. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 de Doğanın Şifreleri Oturumumuzda geleneksel tıbbın ortaya çıkışını, doğanın bize sunduğu imkanları, doğanın bizimle iletişim şeklini ve Geleceğin Bilimini üretmek için bize sunduğu ilhamları konuşacağız. 

11:00-13:00
speaker-1

Esra Tanrıkulu

speaker-2

Serkan Akın

speaker-3

Yavuz Sarı

Geleceğin Mimarisi Oturumu

Hic şüphesiz yaşamın bütün alanlarını kapsayan bir disiplindir mimarlık. Yapılar, yaşam düzenimizin resmini oluşturur bir pencerede ve haliyle yaşam tarzımızı şekillendirir. Esas görevi Dünyayı güzelleştirmek olan insanoğlunun, yüzyıllar boyunca birçok sebeple (barınma, eğlenme, savunma vb.) yapı inşa ettiğini görürüz. Mimarlığın, bu güzelleştirme (sadece maddi düzeyde değil aynı zamanda ruhi/akli düzeyde) çerçevesi içinde ilerlemesini sağlamak için nasıl bir idrake sahip olmalıyız? Mimarimizin genetiğinde neler var? Bunları inceleyerek, bütüncül bir tasavvurla mimarimize yön vereceğiz.

13:30-14:30
speaker-1

Talip Alp

Yitik Miras Özel Oturumu

Talip Alp hocamız 12 Aralıkta Geleceğin Bilimi Forumu Yitik Miras Özel Oturumunda bizlerle…

14:30-15:30
speaker-1

Doç. Dr. Ayşe Budak

speaker-2

Selin Özdemir

speaker-3

Çiçek Akçıl Harmankaya

Sanat Tarihi Oturumu

Sanat Tarihi Bizim Neyimiz Olur? 

 

Rivayet oydu ki, Kaknüs kuşu ölümüne yakın tüm ahaliyi bağırışlarıyla bir araya toplayan, tüm canlılara hitap edebilen ortak bir nidaya sahipti. Etrafına topladığı çalı çırpı o telaşla tutuşur da kendini de yakar kül ederdi. O küllerden ise yeni Kaknüs kuşları doğardı. Sanat tarihi de tıpkı Kaknüs kuşu gibi tüm kültür izlerini tek bir eserde etrafına toplardı da, sonra onları yok eden külleri ansızın savurur bir kenara. Sonra seyre dalar; ateş kızılını, gök mavisini, altın sarısını; halılarda, kitabelerde, çömleklerde, binalarda... Sonra Kaknüs kuşu birden Kuğu olur da zarafeti ile endam eder nakkaşları, hattatları, mimarları dün, bugün ve gelecekte. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 de Sanat Tarihi Oturumumuzda insanlığın ortak sanat tarihi serüveninin geleceğin yeni medeniyet dilini tasarlarken sunduğu imkanları konuşacağız. 11-12 Aralıkta. 

16:00-17:00
speaker-1

Enes Sedat Uluçam

speaker-2

Ahmet Fatih Sarıkaya

speaker-3

Ahmet Kayhan Korkusuz

Bilimin Geleceği Oturumu

Bilim her gün yenilenen ve evrime uğrayan, medeniyetler oluşurken ve yok olurken bile ilerleyen sürekli keşfettikleri ve yarattıklarıyla bizi büyüleyen bir alan. Ama her imparatorluğun gelişiminde birkaç merkez isim olduğu gibi bilimde de buzkıran niteliğinde birçok olay gerçekleşiyor. Bu olayları bu kadar özel yapan ne? Ve gelecekte bizi hangi buzkıranlar bekliyor?

 

11-12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021’de, Bilimin Geleceği Oturumumuzda bilimin geçmişinden ders çıkararak bizi gelecekte nelerin beklediğini konuşuyor olacağız.

X